Jak wygląda sytuacja na polskim rynku samochodów osobowych? Czy Polacy sprowadzają samochody zza granicy? Czy jest to dalej opłacalne przy aktualnej sytuacji rynkowej? Skąd najczęściej sprowadzamy samochody i co należy zrobić, aby zarejestrować takie auto w Polsce?
Jakie samochody kupujemy?
W ostatnich latach ciągle wzrasta ilość samochodów posiadanych przez Polaków, zdecydowana większość rodzin posiada co najmniej jedno auto, bardzo wiele ma dwa. Coraz więcej jeździmy w dalekie trasy samochodami, rezygnując z pociągów czy autobusów.
Najczęściej decydujemy się na sprowadzanie marek takich jak Volkswagen, Opel, BMW, Audi czy Ford. Zwykle sprowadzamy je z krajów takich jak: Niemcy, Francja, Belgia, Holandia, Stany Zjednoczone.
Po ciężkim roku 2020 rok 2021 przyniósł znacząco większą sprzedaż samochodów używanych z zagranicy. Ilość sprowadzonych samochodów wzrosła o niemal 11 %. W 2021 roku w Polsce zarejestrowano w sumie niemal milion sprowadzonych samochodów – dokładnie 939 906 sztuk takich aut.
Tłumaczenie dokumentów samochodowych
Kiedy już zdecydujemy się na nasz wymarzony samochód będziemy musieli pomyśleć o rejestracji pojazdu w Polsce. Do tego celu będziemy często potrzebowali kompletu przetłumaczonych na język polski dokumentów takich jak dowód rejestracyjny lub karta pojazdu, umowa kupna-sprzedaży lub dowód zakupu. Musi to zostać zrobione przez tłumacza przysięgłego. Zawsze warto w takiej sytuacji zgłosić się do biura tłumaczeń i zapytać o tłumaczenie dokumentów samochodowych. Specjaliści, mający doświadczenie przetłumaczą wtedy nasze dokumenty szybko i sprawnie, nie opóźniając procesu rejestracji naszego samochodu. Przed rejestracją samochodu warto dopytać w urzędzie jakie dokumenty powinny być przetłumaczone w naszym przypadku, ponieważ wszystko zależy od kraju pochodzenia danego auta oraz wymagań konkretnego urzędu.
Podsumowanie – dokumenty samochodowe
Podsumowując, od roku 2021 import samochodów do Polski znów wzrasta i dużo osób decyduje się sprowadzić na własny użytek auto zza granicy. Warto dowiedzieć się wszystkiego o tym procesie i przygotować się na rejestrację samochodu w Polsce. W internecie możemy też sprawdzić koszt formalności, które towarzyszą temu procesowi, i dodać je do kwoty, którą musimy zapłacić za sprowadzony samochód.